Bünyemizdeki makine ve üniteler

Kimyasal kazıma, Patlatma, Metal sökme, Makine

Kimyasal Kazıma

Ürünün üzerindeki eski kaplama, ana metale zarar vermeyecek şekilde sökülür. Bu işlem ana metal üzerindeki; kaplama metalinin (Altın, RoseGold,Rodyum, PVD ,TiN, TiCN vs) Kaplama türüne göre belirlenen kimyasal alaşımlarla reaksiyona sokulmak suretiyle gerçekleştirilmektedir. Eski kapamadaki deformasyon , oksidasyonun sökülmesi ve temizlenmesi’nin ardından, mekanik kazıma ve polisaj ünitesine sevk edilir. Mekanik kazıma ve polisaj ürünü yeni bir görünüme kavuşturur. .

Kromaş, Polisaj, Parlatma

Mekanik kazıma Kromaş

Disk Finisaj Makinaları (centrifuge polish) -Seramik Aşındırma Çipleri -Plastik Aşındırma Çipleri -Microfinish Media - KXMA -Paslanmaz Çelik Malzemeler -Plastik Parlatma Granülleri -Zirkon Küreler Gibi medyalar kullanılarak, işlem gören üründe kusursuz bir yüzey elde edilir. Son olarak ürün manuel cila makinesinde işleme tabi tutulur ve kaplama ünitesine alınır.Mekanik kazıma (Centrifuge polish) Programlanabilir yapısıyla kromaş makineleri, Metal yüzeyinden eşit, mikro düzeyde parçalar kopararak, ürün üzerindeki darbe, ezik, çizik gibi deformasyonları yok edip ayna parlaklığında yüzey oluşturur. .

Polisaj, Parlatma, Cila, Granül

Granül parlatma Metal cila ve brose

Ceviz kabuğu granülleri, disk finisaj makinelerinde kuru aşındırma ve kuru parlatma proseslerinde kullanılmaktadır. Ceviz kabuklarına yapılacak işleme göre aşındırma ya da parlatma pastası ilave edilmelidir. Ceviz kabukları genellikle son parlatma işlemlerinde kullanılmaktadır. Kuyumculuk ve saat ürünlerinde parlatma aşındırma proseslerinin tamamında ceviz kabukları tercih edilmektedir. Yumuşak metallerde tercih edilmelerinin en önemli sebebi düşük yoğunluklarından dolayı yüzey sertleşmesine sebebiyet vermemeleridir.

Polisaj ve parlatma, aşındırma olarak bilinen işlemin yüzey pürüzsüzleştirme için kullanılan kısmıdır. Aşındırma işlemi, metal yüzeyindeki çapakları ve parçacıkları aşındırıcı olarak adlandırılan ve göreceli olarak o metalden daha sert parçacıklar ile temizleme işlemidir. Polisaj, çıplak gözle görünemeyecek kadar küçük çizgiler kalıncaya kadar malzeme yüzeyinin aşındırıcı tozlarla çizilmesidir. Çizilme işlemi tekerleklere yapıştırılmış aşındırıcı parçalarla sağlanır. Günümüzde polisaj işlemi için şeritler kullanılmaktadır. Şeritler yüzeyden bir miktar malzemeyi aşındırarak alırlar. Polisaj işlemi için kullanılan bu tekerlekler polisaj kesici olarak adlandırılırlar. .

PVD, PVD Altın Kaplama, Mikron Altın kaplama

PVD Altın Kaplama

PVD (Physical Vapor Deposition) kaplama teknolojisi 2000 li yıllardan beri bilinmekte, ancak son 5 senedir kendisine endüstride bir yer bulabilmiş, altın kaplama tekniğidir. Günümüze kadar geliştirilen farklı kaplama işlemleri ile uygulanan bu tekniğin mekanizması basitçe şöyledir. Vakumlu ortamda, bir ısıtıcı(rezistas lazer, elektron bombardımanı vb.) ile buharlaş tırılan Altın metali, kaplanacak olan malzeme üzerinde altın katmanı halinde biriktirilir. PVD’nin, Türkçedeki karşılığı “fiziksel buhar biriktirme” olarak tanımlanmıştır. PVD kaplama tekniği; katı haldeki Altın maddenin yüksek enerji ile plazma haline getirilerek, kontrollü olarak, kaplanacak malzemenin üzerine kaplanması işlemi olarak özetlenebilir. PVD teknolojisi 2013 yılından bu yana teknik olarak daha fazla geliştirilmiştir. .

CVD Kaplama,CVD Altın kaplama, CVD Mikron altın kaplama

CVD Altın Kaplama

Sistemde öncül argon gazının yanısıra oksijen, asetilen gibi reaktif gazlar kullanılabilmektedir. Uygulanan akım DC’dir ve hedef malzemenin arkasın daki bir mıknatıs dizaynı vasıtasıyla sistem içinde iyonizasyon arttırılmak tadır. Hedef malzeme önünde mevcut olan kalkan sistemin hem PVD hem PECVD modlarında çalışmasını sağlamakta ve bu sayede çok geniş bir malzeme skalasında kaplama yapmak mümkün olmaktadır. .

Yaldız, Flash kaplama, Rodyum kaplama, Rodaj

Electro plating (Flash, Yaldız)

Daha çok alaşım kaplamalar üreten düşük mikronlu ticari kaplamalardır. Ürünlerde renk ve ton değişikliği işlemini gerçekleştirebilmek amacı ile firmamız tarafından tesis edilen bir ünitedir. Özellikle saat sektöründe, ürünlere daha geniş skalada renk ve ton seçeneği sunmaktadır .

Kalem rodaj, Kalem Rodyum, Lokal Altın kaplama

Lokal Altın kaplama

Ürünlerde belirli alanların lokal olarak kaplanması işlemidir. Katot kaplanacak ürün, anot kaplayan metaldir. Lokal kaplama özel üretim mikro makine ve ekipmanlarıyla gerçekleştirilmekte. Özellikle çift renk ürünler ve rutuş için geliştirilmiş bir tekniktir. Ürünlerin sadece belirli kısımlarının kaplanması taleb edildiğinde, taleb edilen renk ve ton kaplama teknikeri tarafından hassas bir şekilde kaplanır. .